Toki’den Ev Sahibi Olmak – Başvuru Şartları

tarafından
2
Toki’den Ev Sahibi Olmak – Başvuru Şartları

Toplu Konut İdaresi adı ile tam anlamı ile tekrar düzenlenerek ihtiyaç sahiplerine ev kazandırmak amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam eden bir kurumdur. Tarihi cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor olsa da ve ilk kuruluş amacı zor günlerde insanlara hızlı bir şekilde ev sahibi yaparak onların geleceklerini garanti almaya çalışması için kurulmuştur. Ancak zaman ilerledikçe ve şartlar değiştikçe kuruluşun amacı da otomatik olarak değişmiştir. Özellikle 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin ardından çıkarılan Planlı Kentleşme ve Konut Seferberliği kapsamında vizyonu tam anlamı ile değiştirilmiştir. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma gibi çalışmalarını daha da hızlandırarak yollarına devam etmişlerdir.
Toki'den Ev Sahibi Olmak - Başvuru Şartları
TOKİ ilk 19 yılda yani resmi olarak kurulduğu 1983 ile 2002 yılları arasında 45 bin konut teslimini yapmayı başarmıştır. Ancak 2002 yılında yapılan değişikliği ardından 2018 yılına kadar ki dönemde 800 binin üzerinde konutun inşaatını tamamlayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı başarmıştır. Bu konuda çok hızlı ve kaliteli bir yapı ile yollarına aynı hızla devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen kuruluşun 2023 yılında ki hedefi 1.2 milyon daireyi tamamlayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmasını istemesidir. Şu an ki çalışma tempoları göz önüne alındığında daha önceki hedefleri olan 1 milyon sayısını rahatlıkla geçeceklerini söyleyebiliriz. Büyük ihtimal ile de o hedefe ulaşmayı başaracaklardır.

TOKİ için çıkarılmış olan 2985 sayılı kanun kapsamında kuruluşun amacı belirlenmiştir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında iştiraklere katılarak projelerin geliştirmesini sağlamak ve bunları tamamlaması gerekmektedir. Sektörle ilgili ihtiyaca uygun şirketlerin kurulumunu sağlamak ve bunlara iştirak etmekten sorumlular. Kısaca menkul kıymet dünyasına ile ilgili her detayı araştırmasını sağlamak ve bunlarla ilgili olan faaliyetlerin tamamına iştirak etmek görevleri arasındadır. Bu yasa değişikliği ile birlikte şu ana kadar bu konuda olması gereken tüm adımları doğru şekilde atarak ülkemizin inşaat sektöründe ki açığı tamamlayıcı rolünü doğru şekilde oynamayı başardı. İhtiyaç sahibi olan ailelerin evlerine uygun fiyatlar ile ulaşmasına ve ödemelerini rahatça yapmalarına fırsat tanımıştır.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ tarafından inşaat edilen inşaat projelerinin amacı ihtiyaç sahiplerini ev sahibi yapmaktır. Bu konuda dikkatli hareket etmeleri nedeniyle başvuruları toplarken ve ailelere evlerini teslim ederken belirli şartlara dikkat ediyorlar. Öncelikle T.C vatandaşı dışında olanlar bu kurumdan ev satın alamıyorlar. Projenin başlamış olduğu ile veya ilçede en az 1 yıldır resmi olarak ikamet ediyor olmaları gerekiyor. Şehit ailesi, dul ve yetimlerin başvurularında bulundukları şehirde 3 yıldır yaşıyor olmaları gerekiyor.

Başvuracak kişinin en az 25 yaşından büyük olması gerekiyor. Eşi vefat eden dul kadınlarda herhangi bir yaş şartı bulunmuyor. Hane halkı olarak gelirin net olarak 4500 TL ve altında olması gerekiyor. İstanbul’da yapılacak olan başvurularda 4800 TL gelir sınırı uygulanmaktadır. Bir haneden sadece bir kişinin başvuru yapması yeterli olacaktır. Bu detaylara sahip olanların başvurularını tamamlarken bazı evrakları sağlaması gerekiyor. Kimlik fotokopisi, Hak sahipliği belgesi, sağlık heyet raporu engelli başvuruları için istenmektedir. Emeklilerin SGK’dan alacakları emekli kimlik belgesini getirmeleri gerekiyor. Bu gerekli evraklar ile başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli incelemenin tamamlanmasıyla birlikte kura için çekilişe giriş yapabileceksiniz. Kura sonucunda ev alma şansına sahip olursanız sizden ayrıca bazı belgeler kurum tarafından istenecektir.