Konut Projeleri İstanbul’da En Çok Hangi İllerde Satılıyor?

tarafından
5
Konut Projeleri İstanbul’da En Çok Hangi İllerde Satılıyor?

İstanbul, kentsel dönüşüm ve konut projeleri ile Türkiye’nin önde gelen şehirlerinin ilk sırasında yer alıyor. İstanbul şehrinde en çok konut satışının yapıldığı 5 ilçe belirlendi. Buna göre Esenyurt, Sancaktepe, Beylikdüzü, Pendik ve Başakşehir bölgeleri en çok ilgi gören ilçelerin başında yer alıyor.

Konut sektöründe oldukça sıkıntı günler geçiren çok sayıda bölgeye göre Esenyurt, Sancaktepe, Beylikdüzü, Pendik ve Başakşehir ilçelerinde hareketlilik etkisini henüz kaybetmemiş durumda. Endeksa üzerinden alınan verilere göre sıralama şu şekilde gerçekleşti:

  • Esenyurt
  • Sancaktepe
  • Beylikdüzü
  • Pendik
  • Başakşehir

ESENYURT’TA KONUT FİYATLARI ARTTI

Geride bıraktığımız son 1 yıl içerisinde Esenyurt ilçesinde ki konut fiyatları yaklaşık %25 oranında artış gösterdi. Bölgede yer alan ve ortalama büyüklükleri 100 metrekare olan konutların ortalama satış fiyatları 200 Bin TL seviyelerinde gerçekleşti. Bu bölgeden yapılacak olan yatırımın geri dönüş süresi ise 19 yıl olarak belirlendi.

Esenyurt ilçesinin en çok değerlenen mahalleleri ise Yenikent, Osmangazi, Üçevler, Akevler ve Atatürk mahalleleri oldu.

SANCAKTEPE’DE KONUT FİYATLARI YÜKSELİYOR

Anadolu Yakası’nın hızla gelişen ve değerlenen ilçelerinden olan Sancaktepe’de yer alan konutların satış fiyatları 1 yıl içinde yaklaşık yüzde 3,60 artış gösterdi. Ortalama geri dönüş süresi 20 yıl olan bölgede satılık konutların metrekare birim fiyatları ise 2.500 TL seviyelerinde. Eyüp Sultan, Fatih, Veysel Karani, Hilal ve Akpınar mahallelerinin en çok artış gösterdiği Sancaktepe’de ortalama 100 metrekare büyüklüğe sahip satılık konutların ortalama fiyatları 270 Bin TL oldu.

İSTANBUL KONUT PROJELERİNİN YÜKSELEN DEĞERİ BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü ilçesi, İstanbul Avrupa Yakası’nın her geçen gün değerlenen bölgelerin arasında yer alıyor. İlçede konutların metrekare birim fiyatları 2.400 TL seviyelerinde. Ortalama geri dönüş süresinin 21 yıl olduğu bölgede 1+0 daireler 150 Bin TL’den, 1+1 daireler 190 Bin TL’den, 2+1 daireler ise 230 Bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

Son 1 yıl içerisinde konut fiyatlarının yaklaşık yüzde 11 artış gösterdiği Beylikdüzü ilçesinin en hızlı değerlenen bölgeleri ise Sahil, Marmara, Dereağzı, Kavaklı ve Barış mahalleleri şeklinde sıralanıyor.